Zkladn kola Jozefa Hanulu v Liptovskch Sliaoch
     FOTOGALRIA
Exkurzia - Osvienčim

Dňa 9. októbra 2015 sa uskutočnila exkurzia žiakov ôsmeho a deviateho ročníka našej ZŠ do Múzea holokaustu v Osvienčime, spojená s návštevou poľského kráľovského mesta Krakov. Počas exkurzie sa oboznámili s históriou tohto smutného miesta, kde sa odohralo počas 2. svetovej vojny toľko zlého. Prezreli si jednotlivé časti Osvienčimu aj Birkenau.

Na začiatku boli žiaci rozdelení do dvoch skupín, pričom každá skupina mala svojho slovensky hovoriaceho sprievodcu.

Najprv sa žiaci dozvedeli o funkciách tábora. Modely a fotografie obetí nacizmu im mali pomôcť predstaviť si, ako Židov, Poliakov, Rómov či politických väzňov privážali na rampu, ako ich triedili, posielali do plynových komôr, ako do nich púšťali Cyklón B, ako vyzerali kremačné pece a ako fungovali.

V bloku číslo 5, ktorý má názov - Evidencia zločinov proti ľudskosti, si mali žiaci možnosť pozrieť umiestnené vitríny so zhabanými osobnými vecami väzňov, napr. topánky, okuliare, kufre alebo hygienické potreby. Obzvlášť hrôzostrašný zážitok vzbudzovala v nás miestnosť s vlasmi. Sprievodcovia žiakov informovali, že vlasy väzenkýň boli využité ako materiál, ktorý sa odvážal do tovární v Nemecku, kde z nich tkali látku. V skrinke za sklom sa nachádzal len zvyšok toho, čo nestihli fašisti odviezť a zničiť.

Silný zážitok vyvolával v žiakoch aj samostatne oddelený dvor, kde zasadal okamžitý súd a napokon i múr, pri ktorom sa neodkladne vykonávali popravy väzňov. Hrôzostrašne pocity umocňovala na záver prehliadky aj návšteva plynovej komory s kremačnými pecami.

Po prehliadke tábora č. 1 sme sa odviezli do asi 3 km vzdialeného tábora č. 2, nachádzajúceho sa v dedinke Brezinka. Za bránou tábora sa nachádza vlastná rampa s výstupiskom, v diaľke bolo vidno koľajovú súpravu. Ako nám rozprávali sprievodcovia, cez vojnu sem prevážali denne päť až sedem vlakových súprav plných ľudí, natlačených jeden na druhom. Takto cestovali dni a týždne - a to až zo Švédska, Nórska, ale aj z Grécka. Často sa stávalo, že keď vlak zastal v cieli, Nemci z vlaku vyberali už len mŕtve telá ľudí, ktorí neľudské podmienky nevydržali a zomreli cestou.

Tieto pocity v nás vyvolávali aj drevené domy, v ktorých bývala v rovnako neznesiteľných životných podmienkach až tisícka väzňov. Sprievodcovia ukončili prehliadku v strážnej veži, odkiaľ bol panoramatický výhľad na celý tábor. Na záver našej exkurzie sa nám poďakovali za pozornosť, tiché a dôstojné správanie sa žiakov a zaželali im veľa úspechov v škole.

V Krakove sme navštívili sídlo poľských kráľov – Wavel, Wavelskú katedrálu, v ktorej začínal Karol Wojtyla, neskorší pápež Ján Pavol II. Vo veži katedrály sa nachádza 12-tonový zvon Zikmund, najväčší zvon na území Poľska.

Po prehliadke sme mali voľný rozchod v historickom centre , ktorý sme využili na individuálnu prehliadku či kúpu suvenírov.

Mgr. Monika Žihlavníková